uslugi-wirtualna-rzeczywistość
09 sierpnia 2017

Wirtualna rzeczywistość, od czasu kiedy zaistniała na rynku, cieszy się wielkim zainteresowaniem znanych marek oraz dużych korporacji, chcących wykorzystać potencjał tkwiący w tej technologii. Pewne jest, że VR może doprowadzić do całkowitego trzęsienia ziemi na rynku marketingu, reklamy i e-commerce, oraz zmienić sposób, w jaki konsumenci postrzegają prezentowanie produktów.

 

Perspektywa promocji w Wirtualnej Rzeczywistości bardzo mocno zaistniała od momentu, gdy Facebook przejął firmę Oculus za 2 miliardy dolarów w 2014 roku. Pozostając w terminologii przyrodniczej, można stwierdzić, że przejęcie to wywołało prawdziwą  “burzę” na rynku. Utwierdziło to wszystkich w wizji, zgodnie z którą VR i AR już niedługo wejdzie z impetem do wielu branż, w tym do reklamy.

 

Pomimo dużego poruszenia wśród pracowników działu marketingu, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest VR i jak można go wykorzystać w swoich strategiach. Chcielibyśmy więc rozwiać wszelkie wątpliwości i podać przykłady wykorzystania wirtualnej rzeczywistości przez marki, z nadzieją, że uda nam się kogoś zainspirować.


 

1. Uber - tygrysy w hali głównej dworca w Zurychu

 

Firma Uber wyszła ze znakomitą koncepcją ściągnięcia uwagi swoich potencjalnych klientów, przenosząc ich do wirtualnej dżungli za pomocą technologii AR. Jesteśmy pewni, że nikt nie przeszedł obok takiego wydarzenia obojętnie, ponieważ nie często udaje się zrobić sobie zdjęcie z tygrysem, czekając na odjazd pociągu. O tym, że to doświadczenie zostało ciepło przyjęte, świadczy zarówno entuzjastyczna reakcja ludzi,  jak i liczba wyświetleń filmu, czyli 1 109 480.

 

 

 

2. Volvo -  wirtualna przejażdżka nowym autem marki Volvo

 

Czy musisz posiadać kilkanaście tysięcy złotych, aby przejechać się najnowszym modelem marki Volvo? Oczywiście, że nie, gdyż dzięki wirtualnej rzeczywistości nie musisz długo odkładać pieniędzy na konto - ba, nie musisz nawet posiadać prawa jazdy! Marka Volvo doskonale wie, że wizualizacja przyjemności z zakupu produktu może tak silnie oddziaływać na wyobraźnię klientów, iż sprawi że rzeczywiście zakupią dany produkt. Dlatego Volvo przy promocji najnowszego modelu postawiło na wizualizację jazdy próbnej z użyciem specjalnych gogli Google Cardboard.

256 398 wyświetleń

 

 


 

 

3. Boursin - promocja marki prezentująca lodówkę pełną produktów Boursin

 

Tym, co robi największe wrażenie na użytkownikach gogli VR, jest  z pewnością wirtualny rollercoaster. A co gdyby połączyć to silnie działające na wyobraźnię klienta doświadczenie z prezentacją produktu? Tak właśnie zrobiła firma Boursin przenosząc potencjalnych klientów do lodówki pełnej produktów własnej marki. Przenieśmy się więc do przyszłości marketingu…

 

148 881 wyświetleń

 


 

4. IKEA - wirtualne przymierzanie mebli we własnym mieszkaniu

 

Przymierzanie produktu przed jego zakupem to świetne rozwiązanie i z pewnością ułatwia klientowi podjęcie dobrej decyzji. Co jednak zrobić, gdy nie chodzi o przymierzenie T-shirta w sklepie, lecz o sprawdzenie jak będzie prezentowała się nowa kanapa w naszym salonie? Rozwiązanie zaproponowała firma IKEA, która umożliwiła swoim klientom wirtualne przymierzenie mebli w swoim mieszkaniu. W tej aplikacji mamy możliwość sprawdzenia, czy nowa kanapa będzie się dobrze komponowała z naszym nowym kolorem ścian lub, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na nowy stół.  

 

1 257 578 wyświetleń.

 


 

5. The Patron - jedyny taki wirtualny sposób prezentacji procesu produkcji

 

Firma Patron, czyli producent tequili może nie jest głównym beneficjentem usług marketingu z wykorzystaniem VR, jednak w swojej kampanii stworzyła coś niesamowitego. Patron wykorzystała moc VR, aby opowiedzieć o fascynującej historii produktu. Wykorzystując animację i technologię 360 przeprowadzili klienta przez podróż od pól aqawy, po eleganckie przyjęcie gdzie możemy spróbować końcowego produktu. Czy istnieje lepszy sposób na prezentację nawet najbardziej zawiłego procesu powstawania?


 


 

6. Merrel -  wirtualny spacer na wysokościach, czyli gdzie nasz najnowszy but trekkingowy może nas zabrać

 

W celu wsparcia wprowadzenia na rynek nowego modelu butów trekingowych firma Merrel stworzyła doświadczenie VR zwane Trailscape, które zabiera Cię na niebezpieczną wycieczkę górską. Uczestnicy chodzą po specjalnie zbudowanej instalacji i doświadczają nowego poziomu zanurzenia poprzez wędrówkę przez strome zbocza gór, przejście kładką zawieszoną kilkaset metrów nad ziemią lub użycie lin oraz łańcuchów. Doświadczenie to najlepiej prezentuje, gdzie możemy się dostać i co możemy przeżyć z pomocą nowych butów Merrel.

 


 

Uber, Volvo oraz IKEA to przykłady marek, które znalazły idealny sposób na wykorzystanie potencjału Wirtualnej Rzeczywistości w marketingu. Wpłynęły one w nowy i nieznany dotąd sposób na świadomość klientów, i z pewnością zostały na długo zapamiętane. Jeśli i twoja firma chciałaby w taki sposób pozyskać nowych klientów lub zachęcić tych obecnych do zakupu, zachęcamy do kontaktu ze studiem wirtualnej rzeczywistości Qverty.


 

Obrazek wirtualne budowanie

6 przykładów zastosowania VR i AR w branży marketingu i PR

PL

EN

O NAS

USŁUGI

PORTFOLIO

NEWS

KONTAKT

EVENTY

@ 2017 QVERTY - STUDIO WIRTUALNEJ I ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI

Wspiera nas: mojoapps.co & physical.toys

 +48 692 476 750

 

hello@qverty.com

MASZ PYTANIA?

CHĘTNIE ODPOWIEMY!

Logo Qverty

Qverty to profesjonalne studio tworzące aplikacje oraz gry w rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Przygotowujemy dedykowane rozwiązania dla firm z branży nieruchomości, marketingu, e-commerce, medycznej oraz wielu innych. Nasze aplikacje działają na HTC Vive, Microsoft Hololens, Oculus Rift, Samsung Gear VR oraz Google Cardboard.

+48 692 476 750

 

hello@qverty.com