Projektanci samochodów wykorzystują symulacje od lat, lecz nowe technologie pozwalają im wejść na jeszcze wyższy poziom. Tą drogą postanowił pójść m.in. jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie – Ford Motor Company, który w dużej mierze korzysta z VR na etapie projektowania nowego auta. Dzięki wirtualnej rzeczywistości, zanim powstanie prototyp, poszczególne osoby zaangażowane w pracę nad nim mają możliwość zasiąść w środku projektowanego samochodu.
Wirtualne zakupy
Sklepy internetowe pozwalają nam zrobić zakupy bez wychodzenia z domu, ale ich największą wadą jest brak możliwości dokładnego obejrzenia towaru - i tutaj z pomocą przychodzi nam znowu technologia VR. Używając jej, możemy przechadzać się po sklepach, oglądać wystawy oraz produkty siedząc na wygodnej kanapie we własnym salonie. To z pewnością jedna z najprzyjemniejszych form wydawania pieniędzy, o czym doskonale wiedzą najwięksi gracze na rynku, tacy jak Alibaba czy eBay, robiąc wszystko, by wirtualne zakupy były proste i wygodne.
VR ma również wiele zastosowań w medycynie. Jednym z nich jest możliwość nagrania w tej technice operacji w taki sposób, aby osoba, która ogląda film, przy użyciu specjalnych okularów mogła poczuć się jak pracujący chirurg i miała możliwość dokładnego obserwowania czynności, które wykonuje. Takie doświadczenie może być szczególnie przydatne dla młodych lekarzy, ale jak wiadomo, nic nie zastąpi praktyki, dlatego przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń mogą oni także wziąć udział w symulacji samodzielnie przeprowadzanego zabiegu lub operacji.
Sztuka publicznych przemówień
Wiele osób ma duże problemy z publicznymi wystąpieniami, czuje się podczas nich nieswojo i nie wyobraża sobie, by kiedykolwiek przemawiać przed tłumem. Również w tym przypadku najlepsza jest praktyka, lecz trudno byłoby zapełnić salę konferencyjną słuchaczami tylko z tego powodu, że postanowiliśmy popracować nad swoim zachowaniem w stresujących sytuacjach. Jednym z rozwiązań jest zatem wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do symulacji wystąpienia. Pozwoli to na oswojenie się z publiką oraz rozwinięcie zdolności oratorskich.
Kontrola kosmicznych robotów
Na koniec chcielibyśmy podzielić się pomysłem, który brzmi jak zaczerpnięty rodem z filmu science fiction. NASA oraz Sony pracują bowiem nad zastosowaniem technologii VR w sterowaniu humanoidalnymi robotami, które miałyby być wysyłane w kosmos zamiast ludzi. Niewykluczone zatem, że to one będą w naszym imieniu eksplorować przestrzeń kosmiczną, chociaż osoba sterująca, dzięki wirtualnej rzeczywistości, będzie się czuła tak, jakby to ona znajdowała się w wystrzelonej kapsule, na orbicie lub … na innej planecie.
Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości może dotyczyć wielu dziedzin i czasami zaskakuje nawet osoby z dużą wyobraźnią. Często to właśnie ona stanowi ograniczenie, dlatego warto ją uruchomić i spojrzeć w przyszłość za pomocą specjalnych gogli VR . Tym właśnie zajmujemy się w studio Qverty, gdzie pracujemy z tą technologią, tworząc aplikacje przeznaczone dla biznesu i nie tylko. Zapraszamy do współpracy!
Miłośnik nowych technologii, który pamięta jeszcze czasy kaset magnetofonowych.
Lubi dobrą muzykę, dobrą literaturę i dobrych ludzi.
Wspiera nas: mojoapps.co & physical.toys