uslugi-wirtualna-rzeczywistość
03 marca 2017

VR to prawdziwa rewolucja w świecie gier komputerowych, ale wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości - choć wielu osobom kojarzy się głównie z „gamingiem” - wychodzi daleko poza tę dziedzinę. Pomysłów na wykorzystanie tej technologii jest naprawdę wiele. Wybraliśmy kilka z nich, które naszym zdaniem godne są uwagi.

 

 

Zobacz swój przyszły dom

 

Wirtualna rzeczywistość jest chętnie wykorzystywana w branży nieruchomości przez firmy zajmujące się sprzedażą lub wynajmem lokali. Dzięki temu, siedząc we własnych czterech kątach, bez ruszania się z miejsca, możemy obejrzeć kilka mieszkań lub domów znajdujących się w odległych od siebie lokalizacjach, zwiedzić poszczególne pomieszczenia, poczuć ich atmosferę czy sprawdzić widok z okna. Możemy też pójść jeszcze dalej i odbyć wirtualny spacer po domu, który jeszcze nie powstał i znajduje się jedynie w fazie projektu. Czasami na podstawie planów trudno wyobrazić sobie, jak dokładnie będzie wyglądał nasz nowy dom, lecz teraz możemy wszystko sprawdzić w bardzo przystępny sposób.

 

 


Wirtualny samochód

 

Projektanci samochodów wykorzystują symulacje od lat, lecz nowe technologie pozwalają im wejść na jeszcze wyższy poziom. Tą drogą postanowił pójść m.in. jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie – Ford Motor Company, który w dużej mierze korzysta z VR na etapie projektowania nowego auta. Dzięki wirtualnej rzeczywistości, zanim powstanie prototyp, poszczególne osoby zaangażowane w pracę nad nim mają możliwość zasiąść w środku projektowanego samochodu. 

 

 

 


Wirtualne zakupy

 

 

Sklepy internetowe

 

Sklepy internetowe pozwalają nam zrobić zakupy bez wychodzenia z domu, ale ich największą wadą jest brak możliwości dokładnego obejrzenia towaru - i tutaj z pomocą przychodzi nam znowu technologia VR. Używając jej, możemy przechadzać się po sklepach, oglądać wystawy oraz produkty siedząc na wygodnej kanapie we własnym salonie. To z pewnością jedna z najprzyjemniejszych form wydawania pieniędzy, o czym doskonale wiedzą najwięksi gracze na rynku, tacy jak Alibaba czy eBay, robiąc wszystko, by wirtualne zakupy były proste i wygodne.

 


Symulacja operacji lub zabiegu

 

VR ma również wiele zastosowań w medycynie. Jednym z nich jest możliwość nagrania w tej technice operacji w taki sposób, aby osoba, która ogląda film, przy użyciu specjalnych okularów mogła poczuć się jak pracujący chirurg i miała możliwość dokładnego obserwowania czynności, które wykonuje. Takie doświadczenie może być szczególnie przydatne dla młodych lekarzy, ale jak wiadomo, nic nie zastąpi praktyki, dlatego przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń mogą oni także wziąć udział w symulacji samodzielnie przeprowadzanego zabiegu lub operacji. 

 


 

Sztuka publicznych przemówień

 

Wiele osób ma duże problemy z publicznymi wystąpieniami, czuje się podczas nich nieswojo i nie wyobraża sobie, by kiedykolwiek przemawiać przed tłumem. Również w tym przypadku najlepsza jest praktyka, lecz trudno byłoby zapełnić salę konferencyjną słuchaczami tylko z tego powodu, że postanowiliśmy popracować nad swoim zachowaniem w stresujących sytuacjach. Jednym z rozwiązań jest zatem wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do symulacji wystąpienia. Pozwoli to na oswojenie się z publiką oraz rozwinięcie zdolności oratorskich.

 


Kontrola kosmicznych robotów

 

Na koniec chcielibyśmy podzielić się pomysłem, który brzmi jak zaczerpnięty rodem z filmu science fiction. NASA oraz Sony pracują bowiem nad zastosowaniem technologii VR w sterowaniu humanoidalnymi robotami, które miałyby być wysyłane w kosmos zamiast ludzi. Niewykluczone zatem, że to one będą w naszym imieniu eksplorować przestrzeń kosmiczną, chociaż osoba sterująca, dzięki wirtualnej rzeczywistości, będzie się czuła tak, jakby to ona znajdowała się w wystrzelonej kapsule, na orbicie lub … na innej planecie.

 


 

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości może dotyczyć wielu dziedzin i czasami zaskakuje nawet osoby z dużą wyobraźnią. Często to właśnie ona stanowi ograniczenie, dlatego warto ją uruchomić i spojrzeć w przyszłość za pomocą specjalnych gogli VR . Tym właśnie zajmujemy się w studio Qverty, gdzie pracujemy z tą technologią, tworząc aplikacje przeznaczone dla biznesu i nie tylko. Zapraszamy do współpracy!

 


       Jakub Machała -  dziennikarz, copywriter, specjalista ds. e-marketingu.

      Miłośnik nowych technologii, który pamięta jeszcze czasy kaset magnetofonowych.

      Lubi dobrą muzykę, dobrą literaturę i dobrych ludzi.

Obrazek wirtualne budowanie

7 ciekawych pomysłów na wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości

PL

EN

O NAS

USŁUGI

PORTFOLIO

NEWS

KONTAKT

EVENTY

@ 2017 QVERTY - STUDIO WIRTUALNEJ I ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI

Wspiera nas: mojoapps.co & physical.toys

 +48 692 476 750

 

hello@qverty.com

MASZ PYTANIA?

CHĘTNIE ODPOWIEMY!

Logo Qverty

Qverty to profesjonalne studio tworzące aplikacje oraz gry w rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Przygotowujemy dedykowane rozwiązania dla firm z branży nieruchomości, marketingu, e-commerce, medycznej oraz wielu innych. Nasze aplikacje działają na HTC Vive, Microsoft Hololens, Oculus Rift, Samsung Gear VR oraz Google Cardboard.

+48 692 476 750

 

hello@qverty.com