uslugi-wirtualna-rzeczywistość
26 maja 2017

Początkowo rozszerzona i wirtualna rzeczywistość w branży nieruchomości traktowane były jak zwykły gadżet lub ciekawostka. Podejście do tej technologii bardzo się jednak zmieniło i wiele wskazuje na to, że wkrótce będzie ona prawdziwym 'must have' dla każdego, kto działa na rynku nieruchomości. Wszyscy bardzo szybko przyzwyczajamy się do udogodnień, które ułatwiają nam codzienne życie, a VR i AR z pewnością do nich należą – szczególnie w dziedzinie projektowania, budowy, wynajmu i sprzedaży domów oraz mieszkań. Jakie są największe korzyści korzystania z tego typu rozwiązań? Oto kilka przykładów.

 

1. Mobilność

 

Siedząc na wygodnej kanapie mamy możliwość oglądania nieruchomości znajdujących się kilka, kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów od nas. Jedyne czego potrzebujemy to odpowiednie gogle do wirtualnej rzeczywistości, które - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - przeniosą nas do wybranego miejsca, pomogą poznać i poczuć jego klimat, samemu sprawdzić rozkład pomieszczeń oraz widok z okna, a nawet spojrzeć na okolicę z perspektywy, o którą trudno podczas klasycznego zwiedzania, czyli np. z dachu budynku. Klient jest w stanie dokładnie obejrzeć konkretny dom lub mieszkanie nie tracąc sił i czasu na dojazd, a w ciągu kilku chwil może „sprawdzić” nawet kilka oddalonych od siebie nieruchomości.

 

 

 

2. Wizualizacja zmian

 

Poza samą możliwością oglądania nieruchomości bez konieczności ruszania się z własnego domu, wirtualna rzeczywistość pozwala również na wprowadzanie zmian, które w „realu” byłyby praco- i czasochłonne. Zwiedzający może nie tylko zmienić porę dnia, sprawdzając w ten sposób jak nieruchomość prezentuje się podczas słonecznej pogody, w czasie deszczu oraz po zmroku, ale również wprowadzać dalej idące modyfikacje. Technologia VR pozwala nam na bieżąco zmieniać kolor ścian czy ustawienia mebli, a nawet poeksperymentować z rozkładem pomieszczeń. Wyobraźcie sobie, że osoba zainteresowana kupnem mieszkania mówi „wszystko mi się podoba, tylko ten kolor strasznie mnie przytłacza”. Dzięki wirtualnej rzeczywistości wystarczy jeden ruch ręki, by pokazać potencjalnemu klientowi wnętrze w zupełnie innych barwach.

 

 

 

3. Sprawniejsze zarządzanie budową

 

VR i AR doskonale sprawdza się nie tylko podczas prezentacji nieruchomości, ale także na etapie jej projektowania i budowania. Plany przedstawione z wykorzystaniem nowych technologii są dużo bardziej przejrzyste, a wizualizacja poszczególnych etapów budowy usprawnia pracę osób odpowiedzialnych za jej realizację. Wirtualna rzeczywistość pozwala nam w tym przypadku odwiedzić dom lub mieszkanie, które dopiero powstaje, a także zajrzeć w głąb ścian i elementów konstrukcyjnych. Z kolei dzięki rzeczywistości rozszerzonej, zwykły, klasyczny projekt może zmienić się w ciekawą, dużo bardziej przejrzystą, trójwymiarową makietę.

 

 

 

4. Łatwiejsza współpraca z klientem

 

Wszystkie te ułatwienia sprawiają, że współpraca z osobą zainteresowaną budową lub kupnem nieruchomości osiąga zupełnie inny wymiar. W tym przypadku, od samego początku możemy podać klientowi wszystko „na tacy” i nie musimy opierać się na jego wyobraźni przestrzennej, która często zawodzi. Na etapie budowy lub remontu można dużo prościej i szybciej dopracować wszystkie szczegóły, zanim jeszcze zostanie wbita pierwsza łopata lub wymieszana pierwsza puszka z farbą.

 

 

5. Większy prestiż

 

Kolejną godną uwagi korzyścią, jaką niesie za sobą rozszerzona i wirtualna rzeczywistość w branży nieruchomości, jest podniesienie renomy firmy, która decyduje się na tego typu działania. Mimo, że temat staje się coraz bardziej popularny, na razie technologia ta jest wykorzystywana głównie przez pionierów – szczególnie w Polsce. Warto wejść do ich grona, być jednym z pierwszych i zdobyć doświadczenie w działaniach, które za jakiś czas staną się wymaganym przez klientów standardem, jakim przykładowo są dziś klasyczne zdjęcia czy coraz bardziej popularne prezentacje domów i mieszkań 360 stopni.

 

 

6. Potencjał rozwoju

 

Alternatywna i wirtualna rzeczywistość to technologie, które cały czas się rozwijają, a branża nieruchomości jest jedną z dziedzin, które doskonale wpasowują się w ten nurt. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że tak jak Internet zrewolucjonizował podejście do szeroko pojętego handlu, tak AR i VR zmienia podejście do projektowania, budowy oraz sprzedaży czy wynajmu mieszkań, domów oraz innych budynków. Coraz więcej firm specjalizuje się w tego typu wizualizacjach, szukając nowych pomysłów na wyjątkowe, atrakcyjne zaprezentowanie nieruchomości i wyróżnienie się na tle coraz większej liczby ofert. W studio Qverty również dostrzegamy, że nie jest to przejściowy trend, lecz stale rosnąca tendencja - tym bardziej, że technologie pozwalają nam na realizację projektów, które jakiś czas temu znaliśmy jedynie ze sfery science fiction.

 

7. Większe zyski

 

Na koniec korzyść, która jest doskonałym podsumowaniem powyższych punktów, ponieważ - nie oszukujmy się -  w każdym biznesie chodzi głównie o pieniądze. Użycie alternatywnej rzeczywistości oraz rzeczywistości wirtualnej jest dużym ułatwieniem i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom klientów, a co za tym idzie, przyczynia się do wzrostu ich liczby. Ta z kolei powinna się przełożyć na większe zyski. Dla firm działających w branży nieruchomości wykorzystanie AR i VR to zatem nie tylko inwestycja wizerunkowa, lecz także działania wzmacniające sprzedaż.

 

Masz pomysł lub szukasz rozwiązań dotyczących wykorzystania rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w branży nieruchomości? Skontaktuj się z nami. Qverty.pl specjalizuje się w tego typu działaniach i pomoże Ci wdrożyć je w życie. Sprawdź naszą ofertę na http://qverty.pl/vr-dla-nieruchomosci .

 


       Jakub Machała -  dziennikarz, copywriter, specjalista ds. e-marketingu.

 

      Miłośnik nowych technologii, który pamięta jeszcze czasy kaset magnetofonowych.

      Lubi dobrą muzykę, dobrą literaturę i dobrych ludzi.

Obrazek wirtualne budowanie

7 korzyści, jakie niesie ze sobą zastosowanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w branży nieruchomości

PL

EN

O NAS

USŁUGI

PORTFOLIO

NEWS

KONTAKT

EVENTY

@ 2017 QVERTY - STUDIO WIRTUALNEJ I ROZSZERZONEJ RZECZYWISTOŚCI

Wspiera nas: mojoapps.co & physical.toys

 +48 692 476 750

 

hello@qverty.com

MASZ PYTANIA?

CHĘTNIE ODPOWIEMY!

Logo Qverty

Qverty to profesjonalne studio tworzące aplikacje oraz gry w rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Przygotowujemy dedykowane rozwiązania dla firm z branży nieruchomości, marketingu, e-commerce, medycznej oraz wielu innych. Nasze aplikacje działają na HTC Vive, Microsoft Hololens, Oculus Rift, Samsung Gear VR oraz Google Cardboard.

+48 692 476 750

 

hello@qverty.com